O Lapigua
Kim jest Lapigua?
Jesteśmy ludźmi takimi jak Ty. Ludzie, którzy chcą pomagać!
Fundacja Lapigua - Fundacja Lapigua została założona przez Stefanie Bogaerts i Radka Hojdę. Stefanie jest z zawodu tłumaczką, a jej mąż, Radek, jest managerem rodzinnej firmy handlowej. Mieszkają w Zamościu, około 50 km od granicy z Ukrainą. Radek ma wielu przyjaciół i partnerów biznesowych na Ukrainie, więc gdy tylko wybuchła wojna na Ukrainie, postanowili otworzyć swój dom dla uchodźców. Ale nie poprzestali na tym...
Fundacja Lapigua jest organizacją non-profit pomagającą uchodźcom z Ukrainy, zarówno w krótko-, jak i długoterminowej perspektywie.
Jak działamy?
Z pomocą lokalnych wolontariuszy organizujemy i wspieramy różne projekty w Zamościu i okolicy. Od końca lutego do końca kwietnia 2022 m.in. prowadziliśmy w Łapiguzie noclegownię tranzytową dla uchodźców. Od wiosny 2023 we współpracy z inicjatywą wolontariacką Błonie 4 prowadzimy Centrum Inicjatyw Błonie.
Wspieramy zbiórki wolontariuszy i organizacji humanitarnych. Daliśmy do dyspozycji część magazynu firmy HARS w Hrubieszowie i pomagamy w organizacji transportu i logistyki, wysyłając towary bezpośrednio do kontaktów w Ukrainie.
Uruchomiliśmy nasze kontakty w polskich i europejskich organizacjach tłumaczeniowych i organizujemy pomoc dla tłumaczy-wolontariuszy. Projekt ten jest wspierany przez Tlumaczy dla Ukrainy, inicjatywę polskich organizacji translatorskich.
Jak możesz nas wesprzeć?
Najlepszym sposobem na pomoc jest przekazanie darowizny. Nawet najmniejsza kwota pomoże nam wesprzeć projekty i odpowiedzieć na prośby o konkretne towary humanitarne.
Oczywiście można również przekazać dary rzeczowe, ale należy pamiętać, że transport darów na duże odległości czasami kosztuje więcej niż są one warte. Często najbardziej ekonomicznym sposobem jest zakup niezbędnej pomocy z dostawą jak najbliżej Ukrainy lub nawet zakup pomocy na samej Ukrainie.
W ten sposób zorganizowaliśmy na przykład zakup drzew owocowych, które zastąpiły sady spalone podczas rosyjskich ataków w rejonie Czernichowa:
Jeden z naszych sponsorów zobowiązał się do wsparcia projektu.
Dzięki naszym kontaktom znaleźliśmy zaufaną firmę zajmującą się uprawą i sprzedażą drzew owocowych na Ukrainie.
Zamówiliśmy drzewka, zapłaciliśmy za nie i za transport.
Drzewka zostały dostarczone bezpośrednio do rąk naszego wolontariusza, który przekazał je wybranym rodzinom w potrzebie.
W ten sposób nie tylko wspieramy potrzebujących, ale także ukraińską gospodarkę.
Należy pamiętać, że Fundacja Lapigua jest zarejestrowana jako organizacja non-profit, która może oficjalnie zbierać darowizny. Wszystkie nasze dane finansowe można znaleźć tutaj.
Chętnie nawiążemy też współpracę z innymi inicjatywami wspierającymi Ukrainę. Jesteśmy otwarci na Wasze pomysły i sugestie!
Na jakie cele zbieramy środki?
Zbierane przez nas pieniądze są przeznaczone m.in. na:
zakup artykułów niezbędnych do niesienia pomocy humanitarnej, które są wysyłane na Ukrainę,
koszty transportu,
projekty lokalne, takie jak Centrum Inicjatyw Błonie,
projekty tłumaczeniowe organizowane przez partnerów projektu Tłumaczy dla Ukrainy,
Więcej informacji o naszych projektach znajdziesz w zakładce "Projekty".
Cele statutowe Fundacji Lapigua
Celem Fundacji jest działalność w zakresie:
Udzielania szeroko pojętej pomocy humanitarnej wszelkim osobom fizycznym, prawnym oraz podmiotom nieposiadającym osobowości prawnej, w szczególności uchodźcom i mieszkańcom obszarów dotkniętych kryzysem humanitarnym, konfliktem zbrojnym czy klęską żywiołową.
Udzielania szeroko pojętego wsparcia, w tym finansowego, logistycznego i organizacyjnego, wszelkim osobom fizycznym, prawnym oraz podmiotom nieposiadającym osobowości prawnej, w szczególności uchodźcom i mieszkańcom obszarów dotkniętych kryzysem humanitarnym, konfliktem zbrojnym czy klęską żywiołową.
Udzielania szeroko pojętego wsparcia, w tym finansowego, logistycznego, organizacyjnego, edukacyjnego i psychologicznego wolontariuszom wspierającym wszelkie osoby fizyczne, prawne oraz podmioty nieposiadające osobowości prawnej, w szczególności uchodźców i mieszkańców obszarów dotkniętych kryzysem humanitarnym, konfliktem zbrojnym czy klęską żywiołową.
Udzielania szeroko pojętego wsparcia, w tym finansowego, logistycznego, organizacyjnego, edukacyjnego i psychologicznego środowisku tłumaczy we wspólnych przedsięwzięciach z udziałem tłumaczy na rzecz dobra publicznego, w tym wsparcie projektów pomocy dla uchodźców i mieszkańców obszarów dotkniętych kryzysem humanitarnym, konfliktem zbrojnym czy klęską żywiołową.
Udzielania szeroko pojętej pomocy uchodźcom i mieszkańcom obszarów dotkniętych kryzysem humanitarnym, konfliktem zbrojnym czy klęską żywiołową w formie wsparcia językowego i edukacyjnego.
Udzielania szeroko pojętej pomocy logistycznej, organizacyjnej, edukacyjnej i finansowej tłumaczom uczestniczącym w akcjach humanitarnych na rzecz uchodźców i mieszkańców obszarów dotkniętych kryzysem humanitarnym, konfliktem zbrojnym czy klęską żywiołową w kraju i za granicą.
Upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji.
Działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
Ratownictwa i ochrony ludności.
Promocji i organizacji wolontariatu.
Fundacja realizuje swoje cele m.in. poprzez:
Współpracę z osobami fizycznymi, osobami prawnymi, organizacjami i instytucjami państwowym.
Udzielanie wszelkiego rodzaju wsparcia logistycznego, organizacyjnego i finansowego.
Zbieranie, przechowywanie i przekazywanie wszelkiej pomocy materialnej i niematerialnej.
Zbieranie środków finansowych i materialnych oraz organizowanie zbiórek pomocy materialnej na realizację celów statutowych.
Prowadzenie działań zmierzających do gromadzenia środków finansowych poprzez zbiórki pieniędzy organizowane w sieci Internet za pośrednictwem portali społecznościowych (crowdfunding).
Organizowanie i prowadzenie warsztatów, konferencji, seminariów oraz innych form kształcenia.
Wszelkie inicjatywy i projekty o charakterze edukacyjnym i informacyjnym związanym z celami statutowymi Fundacji.
organizowanie i finansowanie szkoleń dla tłumaczy planujących udział bądź zaangażowanych w akcje humanitarne uchodźców i mieszkańców obszarów dotkniętych kryzysem humanitarnym, konfliktem zbrojnym czy klęską żywiołową w kraju i za granicą
Wydawnictwo publikacji w formie drukowanej lub elektronicznej.
Prowadzenie i udostępnianie stron internetowych o zawartości informacyjnej i edukacyjnej.
Organizację projektów i przedsięwzięć z udziałem tłumaczy na rzecz dobra publicznego, w tym wsparcie projektów pomocy dla osób poszkodowanych konfliktów wojennych, klęsk żywiołowych itd.
Finansowanie działań i projektów związanych z działalnością pożytku publicznego.
Sprawozdania finansowe i merytoryczne
Zarząd i Rada Fundacja
Zarząd Fundacji Lapigua składa się z dwóch członków:
Stefanie Bogaerts - Prezes Zarządu
Radosław Hojda - Wiceprezes Zarządu
W Radzie Fundacji zasiadają:
Irmina Daniłowska - Przewodnicząca Rady
Mirosława Kawecka - Członek Rady
Zasady ochrony małoletnich
W ramach działalności statutowej Fundacja Lapigua niesie pomoc osobom potrzebującym. Specjalną troską otaczamy wszystkie dzieci, które korzystają z naszej pomocy.
Nadrzędną wartością i ważną zasadą w naszej Fundacji jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każdy współpracownik naszej Fundacji traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby i stawione przez nie granice. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Każdy współpracownik naszej Fundacji, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, regulaminów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.
Uwzględniając charakter naszej działalności statutowej, uznajemy, że dzieci cudzoziemskie i uchodźcze mają prawo do szczególnej ochrony i pomocy. Szanujemy prawa przysługujące wszystkim dzieciom na mocy Konwencji o Prawach Dziecka, w tym prawo do ochrony przed wszelkimi formami krzywdzenia. Współpracownicy Fundacji Lapigua przyjmują za swój obowiązek podejmowanie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim dzieciom cudzoziemskim i uchodźczym.
Współpracownicy podejmują takie działania bez względu na narodowość, wyznanie, kolor skóry, orientację i płeć dziecka, z poszanowaniem godności dziecka, respektując w tym zakresie przepisy prawa krajowego, międzynarodowego, postanowienia Konwencji o Prawach Dziecka, która na poziomie międzynarodowym wyznacza standard ochrony, oraz zapisy "Polityki oraz procedur ochrony dzieci przed krzywdzeniem Fundacji Lapigua".
Zapisy te mają charakter:
profilaktyczny, skierowany na edukację w zakresie ochrony praw dziecka i minimalizowanie ryzyka wystąpienia krzywdzenia dziecka;
interwencyjny, mający na celu podjęcie właściwych działań w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia krzywdzenia dziecka.
W pracy kierujemy się następującymi zasadami:
Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dzieci i rozpoznanie tych, którym powinna być udzielona szczególna pomoc i wsparcie. Jesteśmy równie odpowiedzialni za podejmowanie działań w przypadku podejrzeń lub ujawnienia okoliczności wskazujących, że dziecku zagraża bądź dzieje się krzywda.
Działamy sprawnie, skutecznie i postępujemy zgodnie z procedurami, aby zapewnić dzieciom pomoc na jak najwcześniejszym etapie oraz skuteczne, adekwatne wsparcie i ochronę.
Uznajemy naszą moralną i ustawową odpowiedzialność za ochronę oraz promowanie dobra wszystkich dzieci.
Pełny tekst "Polityka oraz procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem Fundacji Lapigua" jest dostępna w siedzibie Fundacji i w Centrum Inicjatyw Błonie.