Projects

Centrum naszej działalności znajduje się w Zamościu, ok. 50 km od Ukraińskiej granicy. Na początku wojny organizowaliśmy noclegownię tranzytową w miejscowości Łapiguz pod Zamościem. Potrzeby się jednak ciągle zmieniają, więc dostosujemy nasze działania do potrzeb. Wspieramy wolontariuszy organizujących zbiórki i pomagamy przekazać dary w Polsce i na Ukrainie.

Wspieramy lokalne inicjatywy na rzecz uchodźców. Aktualne informacje dot. naszych projektów publikujemy także na naszym profilu facebookowym "Fundacja Lapigua - Lapigua Foundation" i w grupie "Lapigua".

Bieżące projekty

Pomoc humanitarna

Zachęcamy do wspierania naszych działań, zarówno finansowo jako rzeczowo. 

Zbieramy m.in. następujące dary:

Wszystkie zbierane dary przekazujemy bezpośrednio do osób potrzebujących i zaufanych partnerów i organizacji udzielających pomocy.

Zbiórka jest oficjalnie zgłoszona na stronie zbiorki.gov.pl pod numerem 2023/388/OR  

Centrum Inicjatyw "Błonie" i Punkt Wydawania Pomocy Osobom w Kryzysie Uchodźczym

Fundacja Lapigua wspiera lokalny ośrodek  Błonie4 Punkt Wydawania Pomocy Osobom w Kryzysie Uchodźczym w Zamościu.

Punkt zaopatrza uchodźców mieszkających w naszym regionie w podstawowe produkty spożywcze, artykuły higieniczny i odzież. Fundacja udziela zarówno wsparcie finansowe, jak i rzeczowe.

Od wiosny 2023 roku Punkt Wydawania Pomocy mieści się w lokalu przy ul. Sienkiewicza 3 w Zamościu, który Fundacja FreeLING wynajmuje od Miasta Zamość. Punkt rozrósł się do Centrum Inicjatyw "Błonie" , w którym organizujemy różne działania integracyjne. Więcej o Centrum można przeczytać na dedykowanej stronie internetowej.

Punkt na Błoniach zaopatrza uchodźców mieszkających w naszym regionie w podstawowe produkty spożywcze, artykuły higieniczny i odzież. 

Od września 2023 r. w Centrum Inicjatyw prowadzimy różnego rodzaju spotkania i projekty integracyjne, dofinansowane z programów grantowych i dotacji:

Health Patrons - Mecenasi Zdrowia

Wspieramy projekt "Health Patrons" od samego początku jego istnienie, i byliśmy świadkami, jak wyrasta na solidną organizację pozarządową.

Sfinansowaliśmy leczenie kilku pacjentów oraz zakup zrobotyzowanej ręki dla centrum rehabilitacji REART i będziemy kontynuować nasze wsparcie.

Obozy dla dzieci

Od lata 2022 roku współpracujemy z Children Camp Edelweis i ukraińską fundacją BT Travers w celu finansowania obozów dla dzieci dotkniętych wojną w ich kraju. 

Na Rancho Edelweis dzieci znajdują bezpieczne miejsce, w którym mogą zapomnieć o wojnie i znów być dziećmi. 

Dzięki naszym darczyńcom zarówno w 2022 r., jak i w 2023 r. sponsorowaliśmy obozy dla kilku grup.

Sprzęt medyczny i zestawy higieniczne

Zawsze istnieje duże zapotrzebowanie na sprzęt medyczny. Za każdym razem, gdy otrzymujemy tego typu pomoc, oceniamy, gdzie najlepiej ją dostarczyć, aby mogła być wykorzystana najbardziej efektywnie.

Od pewnego czasu dostarczamy wolontariuszom i organizacjom pozarządowym zestawy higieniczne, zawierające podstawowe produkty higieniczne dla ofiar wojny w szpitalach.

Oferujemy również regularne wsparcie dla Szpitala Psychiatrycznego w Łucku, który musi radzić sobie z chronicznym brakiem łóżek i zaopatrzenia dla nadmiaru pacjentów. Szpital pomaga zarówno cywilom, jak i wojskowym.

Zakończone projekty

Noclegownia tranzytowa w Łapiguzie - marzec-kwiecień 2022

Od końca lutego do końca kwietnia w Domu Weselnym Ambrozja w Zamościu organizowaliśmy noclegownię tranzytową, skierowaną szczególnie do matek z niemowlętami i małymi dziećmi.

Dzięki pomocy wspaniałych właścicieli, Elżbiety i Janusza Seredów, mogliśmy tam przyjąć około 300 osób i zapewnić im pobyt przejściowy w komfortowych warunkach. Dzięki naszym kontaktom pomogliśmy wielu z naszych gości znaleźć stałe miejsce zamieszkania w Polsce i za granicą.

Zapewnialiśmy:

Staramy się pomagać naszym gościom w planowaniu dalszego transportu i pobytu w Polsce lub innych krajach europejskich, wykorzystując naszą szeroką sieć kontaktów na całym kontynencie.

Informacje o noclegowni dostępne są również w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim na stronie internetowej www.lapigua.pl.

Wsparcie logistyczne

W 2022 r. udzieliliśmy wsparcie logistyczne osobom i organizacjom, które chciały przetransportować towary i sprzęt humanitarny na Ukrainę. Wykorzystaliśmy szeroką sieć kontaktów na Ukrainie, aby dostarczyć towary do właściwych miejsc i osób.

Do dyspozycji oddaliśmy część magazynu firmy HARS w Hrubieszowie oraz przestrzeń magazynową w Zamościu. Nadal wspieramy wolontariuszy i małe organizacje pozarządowe w zbieraniu i wysyłaniu pomocy humanitarnej.

Spotkanie wielkanocne 

W niedzielę  24 kwietnia organizowaliśmy spotkanie wielkanocne dla ukraińskich gości, rodziny goszczące i wolontariuszy z Zamościa i okolicDomu Weselnym Ambrozja, Sitaniec/Łapiguz 475.

Przygotowaliśmy barszcz ukraiński, chleb, wędliny oraz napoje, a gości przynieśli to co im smakuje: sałatkę, zapiekankę czy ciasto...

Relację można znaleźć w artykule prasowym  w Dzienniku Wschodnim. 

Czysta woda dla Ukrainy

Zapewnić dostęp do czystej wody pitnej. Taki jest cel projektu "Czysta woda dla UA". 

Projekt jest inicjatywą ukraińskiej organizacji Turistitchne Tovaristvo Karpatski Stezky, polskiej organizacji pozarządowej Lapigua Foundation oraz polskiej firmy Green Deal, oficjalnego dystrybutora produktów do oczyszczania wody JAVEL w Polsce.  

Te trzy organizacje współpracowały już przy wysyłce tabletek do oczyszczania wody i filtrów do szpitali, ośrodków dla uchodźców i jednostek wojskowych na Ukrainie. Ponieważ potrzeby są duże, postanowiły nadać tej inicjatywie bardziej formalną strukturę i rozpoczęły realizację projektu "Czysta  woda dla UA".

Wszystkie zebrane fundusze były przeznaczane na zakup tabletek i sprzętu do oczyszczania wody w zniżkowych cenach, oferowanych przez firmę Green Deal i jej partnerów. Wszystkie towary były dostarczane przez wolontariuszy Turistitchne Tovaristvo Karpatski Stezky zarówno do obiektów cywilnych, jak i wojskowych na Ukrainie. Fundacja Lapigua zapewniła wsparcie organizacyjne i finansowe dla projektu. 

Polsko-ukraińskie ognisko integracyjne - 16 lipca 2022

W sobotę 16 lipca 2022 organizowaliśmy ognisko integracyjne dla polskich i ukraińskich gości.

Zapewniliśmy takie atrakcje:


Wstęp był wolny, ale każdy mógł wesprzeć projekty na rzecz Ukrainy i:


Koncerty charytatywne w Belgii

W lipcu i sierpniu zorganizowaliśmy trzy koncerty charytatywne w Belgii, które okazały się prawdziwym sukcesem. 

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację koncertów za ich trud, w szczególności zespołom "Octet Ensemble" oraz " Jedutun". 

Dziękujemy również wszystkim gościom i miłośnikom muzyki, którzy przybyli na koncerty i przekazali tak wiele hojnych darów na nasze projekty. 

Polsko-ukraińskie ognisko integracyjne - 27 sierpnia 2022

W sobotę 27 sierpnia 2022 organizowaliśmy ognisko integracyjne dla polskich i ukraińskich gości.

Zapewniliśmy takie atrakcje:


Wstęp był wolny, ale każdy mógł wesprzeć projekty na rzecz Ukrainy i:


Światełko dla Ukrainy

Zachęcam do wspólnej akcji  "Światełko dla Ukrainy”, zbiórki zniczy i świec zainicjowanej przez Grupę Pozytywni!

Ciągle bombardowania i brak prądu sprawiły, że są to rzeczy niezbędne! Ciepły posiłek i światlo!

Do akcji dołączyli już: 

Punkty zbiórki:

Lublin – Pawia 49, Magazyn firmy Eko-Dam

Zamość – Łapiguz 17, Siedziba Fundacji Lapigua / Paczkomat na ul. Sikorskiego - tel. +48 604 064 936

Możesz zorganizować własną zbiórkę, wśród znajow szkole czy w pracy i dostarczyć znicze do punktu zbiórki!

Kiermasz charytatywny na Jarmarku Świątecznym w Zamościu - 3-4 grudnia 2022

W weekend 3-4 grudnia Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie i Fundacja FreeLING  organizywały kiermasz charytatywny na Jarmarku Świątecznym. Na stoisko można było wybierać z szerokiego asortymentu ręcznie zrobionych dekoracji świątecznych.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za przekazanie przepięknych wyrobów rękodzielniczych!


Drzewka i krzewy owocowe dla Czernihova

Za pomocą naszych wolontariuszy na początku maja 2023 dostarczyliśmy drzewa i krzewy owocowe dla ludności cywilnej z okolic Czernihova. Drzewka i krzewy zastąpią rośliny zniszczone w wynika działań wojennych w regionie.

Leczenie stomatologiczne

Dzięki finansowemu wsparcie hojnego darczyńcy możemy sfinansować leczenie stomatologiczne dla dzieci niepełnosprawnych z ukraińskiego domu dziecka, przebywających w Sanatorium im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie

Warsztaty malowania i kiermasz charytatywny w Belgii - lipiec 2023

W sobotę 22 lipca 2023 zorganizowaliśmy w Blankenberge kiermasz charytatywny połączony z warsztatami malowania tradycyjnych figurek drewnianych w stylu jaworowskim.  Mimo wietrznej pogody nasze stoisko odwiedziło sporo małych artystów.

Ognisko integracyjne i warsztaty kulinarne - 31 sierpnia 2023

W czwartek 31 sierpnia pożegnamliśmy lato na polsko-ukraińskim ognisku integracyjnym w Domu Weselnym Ambrozji.
Na dzieci czekały zamki dmuchane, wspólne zabawy, zajęcia plastyczne oraz gra terenowa. I oczywiście upiekliśmy pyszne kiełbaski na ognisku.


Jednocześnie odbyły się warsztaty kulinarne „Słońce w słoiku” w kuchni Domu Weselnego. Przygotowaliśmy przetwory na zimę wg tradycyjnych przepisów polskich i ukraińskich. W ten sposób też pomogliśmy uzupełnić zapasy Punktu Wydawania Pomocy Osobom w Kryzysie Uchodźczym Błonie 4.

Warsztaty kulinarne odbędą się w ramach projektu „Błonie pomagają kulinarnie”, finansowego z programu „Aktywna Lubelszczyzna” NIW – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.